• Switch

Kod ile Tahsilat Genel Kavramlar

Kod ile Tahsilat yöntemi ile akıllı Switch sistemi tarafından üretilen kod ve link aracılığıyla ödeme alınabilmektedir. Bu yapıda üye iş yeri tarafından başlatılan kod üretme isteği sonrası müşteriye SMS/E-mail aracılığıyla bir ödeme linki ve kod gönderilir. Müşteri iletilen link üzerinden gireceği kod ve GSM bilgisi ile Switch Ortak Ödeme sayfasını açar ve Madde11.4’de anlatılan akışlar üzerinden ödeme işlemini tamamlayabilir. Üye işyerleri kod üretebilmek için Akıllı Switch modülünde yer alan “Kod ile Tahsilat” sekmesinde yer alan “Kod Oluştur” butonuna tıklamalıdır.

“Kod Oluştur” butonuna tıklandığında sırası ile aşağıdaki ekranlar açılmakta ve işlem bilgileri alınmaktadır. 

İşlem Bilgileri Girişi

Bu ekran üzerinden işlem bilgileri girişi yapılmaktadır.

 • Ürün/Hizmet Bilgisi: Bu ifade müşteriye açılacak olan kod giriş ekranında yer alacaktır. Yapılan işlemi belirleyecek bir ifade yazılmalıdır.
 • Alt İşlem Tipi: İşlem tipinin seçildiği alandır. Kod ile Tahsilat işlemi sadece satış (auth) tipli ödeme işlemleri için yapılabilir.
 • Tutar: İşlem tutarı bilgisinin girileceği kısımdır.
 • Kur: İşlem döviz kuru bilgisinin seçileceği alandır.

Gönderim Bilgileri Ekranı 

Bu ekran üzerinden müşteri gönderim bilgileri girişi yapılmaktadır.

 • SMS Gönderimi: SMS gönderim tercihinin seçildiği alandır. Kod ile Tahsilat işlemlerinde SMS gönderim tercihi zorunludur. Bu alan “Evet” olarak seçilmelidir, “Hayır” seçilmesi durumunda system sürecin ilerlemesine izin vermeyecektir.
 • GSM Numarası: SMS gönderilecek GSM numarasının girileceği alandır.
 • E-mail Gönderimi: E-mail gönderim tercihinin seçildiği alandır. “Evet” seçilmesi durumunda girilecek e-mail adresine gönderim yapılacaktır. “Hayır” seçilmesi durumunda e-mail gönderimi yapılmayacaktır.
 • E-mail Adresi: E-mail gönderilecek mail adresinin girileceği alandır. E-mail gönderim tercihi “Evet” seçilmiş ise zorunlu bir alandır, “Hayır” seçilmiş ise giriş yapılmayabilir.

Ödeme Seçenekleri Ekranı 

Bu ekran üzerinden ödeme seçenekleri bilgi girişi yapılmaktadır.

 • 3D Secure Kullanımı: İşlemin 3D Secure tercihinin yapıldığı alandır. “Evet” seçilirse işlem 3D Secure olarak yapılır, “Hayır” seçilirse işlem non 3D Secure olarak yapılır.
 • Ödül Kullanımı: Firma/banka ödül kullanım tercihinin yapıldığı alandır. “Evet” seçilmesi durumunda var firma ödül kullanım ve banka ödül kullanım tercihleri yapılabilir, “Hayır” seçilirse firma ödül kullanım ve banka ödül kullanım tercihleri yapılamaz.
 • Banka Ödül Kullanım: Banka ödül kullanım tercihinin yapıldığı alandır. “Evet” seçilmesi durumunda var ise banka ödülleri kullanılabilir, “Hayır” seçilirse banka ödül kullanımı yapılamaz.
 • Firma Ödül Kullanım: Firma ödül kullanım tercihinin yapıldığı alandır. “Evet” seçilmesi durumunda var ise firma ödülleri kullanılabilir, “Hayır” seçilirse firma ödül kullanımı yapılamaz.

Sorgulama Ekranı

Bu ekran üzerinden kod sorgulama işlemi gerçekleşmektedir. Ekrandaki bilgiler her iki dakikada bir akıllı switch sistemi tarafından otomatik olarak güncellenir. Bu süre dolmadan güncelleme yapmak istenirse “Sorgula” butonu kullanılabilir.

 • PNR: İlgili işlem için oluşturulan kod bilgisidir. Bu bilgi “Gönderim Tercihleri” ekranından seçilen kanallar üzerinden müşteriye de iletilmektedir.
 • İşlem Durumu: İşlem durumunun gösterildiği alandır. Müşteri işlemi tamamlayana kadar “Provizyon Bekliyor” olarak gösterrim yapılır.
 • İşlem Tarihi: İşlem zamanının gösterildiği alandır.
 • Sipariş Numarası: Akıllı switch sistemi tarafından oluşturulan işlem sipariş numarasının gösterildiği alandır. Kod ile Tahsilat işlemleri için ilk üç hane her zaman PNR olarak oluşturulur.

Müşteriye Gönderimi

Üye işyerleri işlemi tamamladığında müşteri bilgilendirmesi de “Gönderim Tercihleri” ekranında yapılan seçimler doğrultusunda yapılmış olur.

SMS Gönderim Örneği:

“100 TL tutarındaki ödemenizi 8YGXSTPO kodu ile https://kod.garantibbva.com.tr adresinden yapabilirsiniz.”

E-mail Gönderim Örneği: 

Müşteri her iki kanal üzerinden de (SMS üzerinden linke tıklayarak, E-mail üzerinden linke ya da “Ödeme Yap” butonuna tıklayarak) kod ile tahsilat sayfasına ulaşabilir. 

Kod ile Tahsilat Kod Doğrulama Sayfası

Müşteri bu sayfa üzerinden ödeme işlemini başlatabilir.

 • Kod: Gönderim tercihi üzerinden müşteriye iletilen kod bilgisidir.
 • Cep Telefonu: Gönderim tercihlerinde alınan müşteri GSM bilgisidir.

Kod ile Tahsilat Ürün/Hizmet Doğrulama Sayfası

Müşteri bu sayfa üzerinden aldığı ürün/hizmet bilgisini kontrol ederek ödeme sayfasına geçebilir.

Switch Ortak Ödeme Sayfası: Müşteri bu sayfa üzerinden Ortak Ödeme’de anlatılan akışlar ile ödeme bilgilerini girerek işlemi tamamlayabilir. Ödeme tamamlandığında “Kod ile Tahsilat Sonuç Ekranı” güncellenecektir, üye işyeri kontrollerini tamamlayabilir.

Karşınıza sonuç ekranı gelecektir.

Sizden haber almak isteriz. Hizmetlerle ilgili sorunlarınız/sorunuz mu var? Bize bununla ilgili ayrıntılı bir e-posta gönderir misiniz?

Bize Soru Gönderin Bize Soru Gönderin